Összefoglaló a 4. Gutmann Családi Vállalattulajdonosok Napjáról
Bécs, 2017. október 13. (letölthető pdf)
Bécs, 2017. október 13. (letölthető pdf)
Mérő tanár urat és a Kelényi testvéreket sokan szerették volna meghallgatni, így közel 70-en gyűltünk össze az októberi klubbon. 31 család képviseltette magát a rendezvényen.
Sokan összegyűltünk az első őszi klubon a Kempinski Hotelben, 23 család közel 50 fővel képviseltette magát az eseményen.
A márciusi Klub, amelyen 17 Család képviseltette magát, 35 fővel, rendhagyó módon egy mini workshoppal kezdődött Bognár Nándor és Kürti Tamás vezetésével.
Az idei év szezonnyitó Családi Vállalattulajdonosok klub eseményén 17 Család képviseltette magát, összesen 42-en voltunk.
A program szokás szerint a „Klub a Klubban” kötetlen beszélgetéssel kezdődött, majd a köszöntő és az aktualitások ismertetése következett, ahol tájékoztatás hangzott el az FBN-I soronkövetkező nemzetközi eseményeiről, illetve "Az Év Széchenyi Vállalkozása Díj"-ról.
Ezt követően a Terjeszkedés – Akvizíciók címmel az EY kiváló szakemberei tartottak előadást.
A február 6-ai Klub 37 résztvevővel új helyszínen került megrendezésre, az elnökség által kérésére érkezett 7 ajánlatból szavazás útján nyertesen kikerült Symbolban. A helyszín hangulatát Fábián Zoltán, a magyar geometrikus absztrakció fiatal képzőművészének alkotásai tették egyedivé.
A Merck egy 350 éves családi vállalkozás, melynek többségi tulajdonosa mind a mai napig a Merck Család. Johannes Baillou az E. Merck KG igazgatósági elnökeként és a családi tanács alelnökeként évtizedek óta azon fáradozik, hogy együtt tartsa a családot és a vállalkozást - derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem Családi Vállalatok Központja március 22.-ei konferenciáján.
A magyarországi üzlettel is rendelkező, németországi székhelyű Conrad céget 1923-ban a dédapa, Max Conrad alapította. Az elektronikai cikkek kereskedelmével foglalkozó családi vállalkozásnak ma már 4000 alkalmazottja és 21 millió ügyfele van szerte Európában, éves árbevétele pedig meghaladja az 1 millió eurót.
Dr. Werner Conrad úr, a vállalat 4. generációs vezetője, akit tavaly Németországban az év személyiségévé választottak, a Corvinus Egyetem Családi Vállalatok Központja által szervezett konferencián az elmúlt 20 év során szerzett gyakorlati tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel.
Egy friss felmérés szerint körülbelül 29 ezer tényleges családi vállalkozás van Magyarországon. 10-ből 4 cég esetében annyira aktuális az utódlás, hogy az az elmúlt 5 évben már végbe is ment, vagy a következő 10 évben meg fog történni. A családi vállalkozásokból ugyanakkor hiányzik az örökléssel kapcsolatos stratégia, és a családi jelleget gyakran értékesebbnek látják, mint a cégszerű működést. Sok tízezer állás múlik azon, hogy sikeresen vezénylik-e le a tulajdonosváltást ezek a cégek, mutatjuk, mennyire vannak felkészülve a változásra.
„Társaságirányítás és utódlás a családi vállalatokban – hol tartunk most és mit tanulhatunk a nemzetközi gyakorlatból” címmel tartotta egész napos nemzetközi konferenciáját március 22-én a Larus Rendezvényközpontban a német Stiftung Familienunternehmen és a Péter Horváth Stiftung szakmai és pénzügyi támogatásával működő Corvinus Családi Vállalatok Központ.
A hazai, feltörekvő középvállalatok csaknem 90 százaléka kedvezően ítéli meg a helyzetét. A legnagyobb kihívást az ügyfélszerzés és a képzett munkaerő elérése jelenti, a családi vállalkozások körében pedig minden eddiginél hangsúlyosabban jelentkezik az utódlás kérdésköre – összegezte a Deloitte a Magyarország Versenyképességi Indikátor jelentés alapján.